Ta strona używa cookie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nowe AVR Studio 5


12 maja 2011

Kategoria: Elementy elektroniczne


W poprzednim newsletterze pisaliśmy o najnowszym debuggerze JTAGICE3, który współpracuje ze środowiskiem IDE AVR Studio 5. Dzisiaj przedstawiamy szczegółowo nowe narzędzie programistyczne.

 

AVR Studio 5 jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym dla układów AVR i AVR32 UC3. Zastąpi ono poprzednie wersje AVR32 Studio i AVR Studio 4. Łączy w sobie wszystkie funkcje edytora, kompilatora, linkera, symulatora i możliwość debuggowania programów w C/C++ i assemblerze. Nowa wersja posiada wiele nowoczesnych funkcji znanych z najdroższych komercyjnych narzędzi tego typu.


Najnowsze AVR Studio 5 zawiera kompilator GCC, nie ma już potrzeby instalowania go jako osobnego pakietu. Kompilator jest w pełni opracowywany i wspierany przez firmę Atmel.

 

Nowością jest kreator projektu, który w łatwy sposób konfiguruje ustawienia kompilatora i linkera, co pozwala na szybsze rozpoczęcie pisania kodu aplikacji. Kreator może posłużyć do rozpoczęcia nowego projektu lub pomaga zaimportować jeden z kilkuset gotowych przykładów.

 

Mocną stroną nowego środowiska AVR Studio 5 jest inteligentny edytor kodu. Po wpisaniu początkowych liter edytor wyświetli listę sugestii. Kliknięcie symbolu powoduje wyświetlenie jego definicji. Podobnie jest z wywołaniem procedury, po zaznaczeniu nazwy w edytorze wyświetla się okno z jej definicją. Pozwala to na szybsze pisanie kodu i łatwiejsze wyszukiwanie informacji znajdujących się w wielu plikach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W AVR Studio 5 zaimplementowano Software Framework znany z AVR32 Studio. Software Framework jest to pakiet gotowych aplikacji i fragmentów kodu zoptymalizowanych i przetestowanych w wielu aplikacjach. Na bibliotekę składają się drivery do układów peryferyjnych, stosy komunikacyjne i specyficzne procedury dla różnych typów aplikacji. Korzystanie z nich nie jest obarczone żadnymi opłatami licencyjnymi. Software Framework zawiera łącznie ponad 400 przykładowych projektów i bibliotek. W obecnej wersji AVR Studio 5 Software Framework obejmuje wszystkie układy AVR32 UC3 i AVR XMEGA. Pozostałe Mega i Tiny AVR będą dodawane w miarę rozwoju Software Framework. Kod jest kompatybilny z kompilatorem GCC i IAR.

 

AVR Studio 5 obsługuje oczywiście wszystkie narzędzia sprzętowe firmy Atmel, czyli debuggery, programatory i zestawy startowe. W plikach pomocy znajdują się aktualne instrukcje obsługi, tabele parametryczne ułatwiające wybór właściwego układu oraz co jest nowością, odnośniki na www do kart katalogowych mikrokontrolerów.

 

AVR Studio 5 współpracuje z najnowszym debuggerem JTAGICE 3, starsze wersje AVR32 Studio i AVR Studio 4 nie obsługują tego narzędzia.

 

Zapraszamy do przetestowania nowego AVR Studio 5. W poznaniu wszystkich nowości pomogą Państwu krótkie filmiki przedstawiające funkcje nowego środowiska.

 

Karta katalogowa/ dodatkowe informacje 

 


(c) JM Elektronik
Wszystkie nazwy handlowe i produktów w tej publikacji są zastrzeżone dla ich właścieli. Używanie ich nie powinno byc uważane
za naruszenie praw właśiciela, a jedynie potwierdzenie ich dobrej jakości.
Projekt i wykonanie:Positive Power sp. z o.o. - Agencja Interaktywna, tworzenie stron, projektowanie stron, cms, budowa sklepów, tworzenie sklepów