Ta strona używa cookie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Atmel SAM D20 – nowy Atmel z rdzeniem Cortex-M0+


09 lipca 2013

Kategoria: Elementy elektroniczne


Rozszerzając sukcesywnie swoje portfolio mikrokontrolerów pracujących w oparciu o rdzeń ARM, firma Atmel wprowadziła do oferty rodzinę SAM D20. Układy tej nowej grupy zawierają rdzeń ARM Cortex-M0+. Powstały one na bazie wieloletnich doświadczeń firmy Atmel zgromadzonych na polu prac przy mikrokontrolerach Atmel AVR oraz innych rodzin z rdzeniem ARM.

 

Układy pracują z maksymalną częstotliwością taktowania na poziomie 48 MHz. Maja zaimplementowany, doskonale znany z rodziny AVR, system event'ów. Umożliwia on obsługę wybranych zdarzeń bez zaangażowania rdzenia mikrokontrolera, zarówno w trybie aktywnym jak i w stanach uśpienia. Nowa rodzina charakteryzuję bardzo ciekawymi parametrami, jeśli chodzi o pobór energii. W trybie aktywnej pracy układy pobierają prąd rzędu 150 µA/MHz. W trybie uśpienia jest to około 2 µA (z potrzymaniem pamięci SRAM).

Wszystkie układy serii SAM D20 mają zaimplementowane do sześciu modułów SERCOM (/ang. //Serial Communication Interface/), z których każdy może być programowo skonfigurowany jako interfejs I2C, SPI lub UART. Możliwość taka daje projektantowi dużą swobodę podczas doboru mikrkontrolera do aplikacji nad którą pracuję. Projektant nie musi już wertować specyfikacji mikrokontrolerów szukając takiego, który ma określona ilość np. UART i SPI. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na zastosowanie jednego mikrokontrolera w kilku aplikacjach, w których wymagane są różne interfejsy komunikacyjne, w różnych konfiguracjach. I wreszcie moduł ten pomaga podczas projektu samej płytki PCB. W wielu przypadkach prowadzone ścieżki mogą być krótsze, przez co transmisja bardziej odporna na zakłócenia. Interfejs I2C może pracować z szybkością do 400kHz, interfejsy SPI oraz UART do 24Mb/s. Moduł komunikacji szeregowej połączony jest z systemem event'ów, co umożliwia współdziałanie peryferiów bez udziału samego CPU. 

W mikrokontrolerach rodziny SAM D20 dostępnych jest kilka źródeł taktowania: wewnętrzny 48MHz (DFLL48M), 8MHz (OSC8M), 32kHz (OSCULP32K – low power), 32.768kHz (OSC32K) oraz zewnętrzne 400kHz – 32MHz (XOSC) lub 32.768kHz (XOSC32K). Każdy z nich może zostać użyty jako źródło taktowania do głównego zegara systemowego. Wybrane peryferia mogą pracować z różną szybkością, co pozwala zredukować zużycie energii całej aplikacji.

Atmel wyposażył swoje układy w system Power Manager, pozwalający wprowadzić układ w jeden z dwóch stanów uśpienia. Pierwszy z nich Standby Mode wspiera SleepWalking, który to umożliwia aktywowanie wybranych peryferiów na podstawie event'ów, nawet wtedy, gdy zegar tych peryferiów jest zatrzymany. Zaimplementowany Event System wspiera również pracę asynchroniczną pozwalającą na odbiór, reakcje wysłanie event'u nawet w trybie standby. 

W nowej rodzinie zaimplementowano także sprzętowy moduł przycisków pojemnościowych Qtouch. Umożliwia on budowę interfejsu użytkownika złożonego z przycisków, kółek czy sliderów lub czujnika zbliżeniowego. Moduł ten powstał na podstawie wieloletnich doświadczeń producenta w dziedzinie interfejsów pojemnościowych i zaimplementowano w nim szereg mechanizmów, które w wyniku tych doświadczeń powstały.  

Poniżej znajduje się tabelka z wybranymi parametrami nowej rodziny. Jak można zauważyć układy oferowane są w trzech wielkościach obudowy oraz dostępne są w przedziale pomiędzy 16KB, a 256KB flash. Cena nowych układów zaczynać ma się od 1.02 USD dla 1 tysiąca układów z 16KB pamięci flash w obudowie 32-pin QFN.
 
  SAM D20J SAM D20G SAM D20E
Flash 256/128/64/32/16KB 256/128/64/32/16KB 128/64/32/16KB
SRAM 32/16/8/4/2KB 32/16/8/4/2KB 16/8/4/2KB
Timery 8 6 6
SERCOM 6 6 4
Kanały ADC 20 14 10
Komparatory 2 2 2
RTC 1 1 1
GPIO 52 38 26
Częstotiwość taktowania 48MHz 48MHz 48MHz
Ilosć pinów 64 48 32
Kanały Event System 8 8 8


Oczywiście wraz z pojawieniem się nowego produktu, w sprzedaży znalazł się zestaw ewaluacyjny ATSAMD20-XPRO, umożliwiający pierwsze prace z nowymi mikrokontolerami. Nowa rodzina wspierana jest także przez Atmel Studio 6 oraz Atmel Sofware Framework (ASF). 

 


(c) JM Elektronik
Wszystkie nazwy handlowe i produktów w tej publikacji są zastrzeżone dla ich właścieli. Używanie ich nie powinno byc uważane
za naruszenie praw właśiciela, a jedynie potwierdzenie ich dobrej jakości.
Projekt i wykonanie:Positive Power sp. z o.o. - Agencja Interaktywna, tworzenie stron, projektowanie stron, cms, budowa sklepów, tworzenie sklepów