Ta strona używa cookie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Atmel inwestuje w produkt dedykowany dla sieci Sigfox


24 lutego 2015

Kategoria: Elementy elektroniczne


Atmel Sigfox Internet of Things

 

Współpraca między światowym liderem wśród producentów mikrokontrolerów Atmelem, a siecią Sigfox, będącą pionierem na rynku niskokosztowych usług łączności Internet of Things (IoT), zaowocowała premierowym układem dedykowanym – ATA 8250.

 

Podstawowa zaleta nowego układu to specjalizacja Atmela, czyli niski pobór prądu. To wpisuje się doskonale w idee sieci Sigfox, która opiera się na łączności długich zasięgów i pracuje na bardzo niskich poborach energii samych modułow. To przekłada się na niskie koszty zarówno urządzeń, jak i transmisji danych.

 

ATA8520 to rozwiązanie typu system-on-chip (SoC), czyli integrujący zarówno część radiową jak i mikrokontroler. Mikrokontroler zajmuje się obsługą stosu, który zapewnia poprawną komunikację z siecią. Dzięki temu użytkownik takiego układu przy wykorzystaniu interfejsu SPI wydaje jedynie komendy wysyłki danych.

Układ ten został precertyfikowany, w związku z tym koszt certyfikacji całego urządzenia jest niewielki. Oprócz tego, jakiekolwiek zmiany kodu w aplikacji Klienta nie wymagają odnowienia procesu certyfikacji urządzenia końcowego.

 

Sieć Sigfox

 

Sigfox IoT

 

Sigfox jako sieć pakietowej transmisji danych bardzo dynamicznie zyskuje na popularności i to nie tylko w Europie. Do obecnie pokrytych zasięgiem krajów (Francja, Hiszpania, Holandia) dołączają kolejne, w tym Polska, gdzie działa już pierwsza stacja bazowa w Warszawie.

 

Podstawowe cechy Sigfox

 

  • duże zasięgi (sieć pracuje w paśmie ISM 868MHz w Europie),
  • bardzo niskie pobory energii (32.7mA w trybie TX active, 5nA w trybie sleep, dane dla ATA8520),
  • bardzo niskie koszty (zarówno urządzenia jak i transmisji danych),
  • dostęp do danych „od strony” sieci internetowej,
  • brak konieczności stosowania kart SIM (każdy moduł ma unikalny numer ID),
  • możliwość wysłania do 140 wiadomości na dobę.

 

Dostępność

 

W pierwszych miesiącach bieżącego roku pojawi się oficjalna, pełna dokumentacja, układ w systemie próbkowym ma być dostępny w drugim kwartale 2015. Wtedy też pojawi się zestaw ewaluacyjny ATAK55002-V1, zawierający mikrokontroler Atmega328P oraz układ ATA8520.

 

Więcej szczegółów w JM elektronik – u oficjalnego dystrybutora Atmel w Polsce - e-mail: marketing@jm.pl. 

 


(c) JM Elektronik
Wszystkie nazwy handlowe i produktów w tej publikacji są zastrzeżone dla ich właścieli. Używanie ich nie powinno byc uważane
za naruszenie praw właśiciela, a jedynie potwierdzenie ich dobrej jakości.
Projekt i wykonanie:Positive Power sp. z o.o. - Agencja Interaktywna, tworzenie stron, projektowanie stron, cms, budowa sklepów, tworzenie sklepów