Ta strona używa cookie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Układ LAN9252 produkcji firmy Microchip – 2/3 portowy EtherCAT-Slave kontroler


06 września 2017

Kategoria: Elementy elektroniczne


EtherCAT to rozwiązanie posiadające wszystkie zalety sprzętowej warstwy Ethernet, a jednocześnie zapewniające pracę urządzeń automatyki w czasie rzeczywistym.

 


LAN9252 EtherCATEthernet przemysłowy jest chętnie wykorzystywany ze względu na swoje zalety – dużą dopuszczalną odległość pomiędzy węzłami, dużą prędkość transmisji, relatywnie dużą liczbę dostawców kompatybilnych urządzeń sieciowych oraz relatywnie, wynikające z konkurencji, niskie ceny urządzeń sieciowych.

Nic więc dziwnego, że znaleźli się inżynierowie zastanawiający się, jak zastosować Ethernet do bezpośredniego sterowania urządzeniami automatyki przemysłowej. Głównym wyzwaniem, trudnością jaką należało rozwiązać, był fakt, że Ethernet nie gwarantuje pracy w reżimie czasu rzeczywistego, co z kolei jest niezbędne przy sterowaniu warstwą wykonawczą urządzeń automatyki.


Logo EtherCATRozwiązaniem łączącym zalety sieci Ethernet w warstwie sprzętowej, a zapewniającym pracę w czasie rzeczywistym jest EtherCAT, który rozwija się dynamicznie od 2003 roku.
Jeśli tempo tego rozwoju utrzyma się nadal, to w najbliższym czasie EtherCAT stanie się najpopularniejszym rozwiązaniem do transmisji danych w automatyce, wypierając protokoły bazujące na portach szeregowych (np. CAN-BUS, MOD-BUS etc). EtherCAT jest rozwiązaniem  stosowanym przez dostawców robotów przemysłowych i CNC.

 

Zestaw ewaluacyjnyJeśli dodamy do tego rosnącą popularność technologii PoE (Power over Ethernet) technologia EtherCAT jest w stanie zrewolucjonizować świat sensorów czy ministerowników PLC, a to ze względu na możliwość poprowadzenia przewodem transmisyjnym także zasilania.

 

Firma Microchip wprowadziła do swojej oferty układ LAN9252, który jest – zależnie od potrzeb - 2 lub 3 portowym kontrolerem EtherCAT Slave. Dzięki wbudowaniu LAN9252 do urządzenia automatyki przemysłowej jego producent uzyskuje możliwość wykorzystania w komunikacji protokołu EtherCAT.

 

Poziom opóźnienia sygnału dla układu LAN9252 wynosi zaledwie 10ns (dziesięć jednomialiardowych części sekundy) co w praktyce daje możliwość sterowania i odczytu w czasie rzeczywistym.


W celu zwiększenia szybkości opracowania prototypu nowych urządzeń automatyki oraz skrócenia czasu pomiędzy projektem a sprzedażą gotowego wyrobu, Microchip opracował zestawy ewaluacyjne wyposażone w porty RJ45 oraz 8 i 16 bitowe magistrale kompatybilne z większością mikrokontrolerów.


Układ LAN9252 dostosowany jest do pracy w pętli zamkniętej, do czego służą dwa porty LAN, dzięki czemu pojedyncze uszkodzenie przewodu nie przerywa transmisji. LAN9252 wyposażony jest w szereg przydatnych funkcji: diagnostycznych wykrywających uszkodzenie przewodu transmisyjnego, przeciwdziałających zakłóceniom, umożliwiających także zdalne uśpienie czy wybudzenie układu poprzez EtherCAT.


Trzeci port LAN może być wykorzystany dla celów aplikacji, podobnie jak zestaw cyfrowych wejść i wyjść, oraz 4kB pamięci DRAM w które dodatkowo wyposażono zestaw ewaluacyjny.

 

Osoby zainteresowane specyfikacją techniczną, cenową czy zestawem ewaluacyjnym LAN9252 zapraszamy do kontaktu pod adresem microchip@jm.pl 

 

Przypominamy, że na Targach Trako na stoisku E-27 firmy JM elektronik będzie można zapoznać się z LAN9252 i zasadą pracy EtherCAT. Na stoisku firmowym obecny będzie do Państwa dyspozycji inżynier aplikacyjny.


Osoby planujące odwiedziny targów Trako prosimy o kontakt pod adresem e-mail: targi@jm.pl, co pozwoli nam przygotować dla Państwa okazjonalny upominek. 

 


(c) JM Elektronik
Wszystkie nazwy handlowe i produktów w tej publikacji są zastrzeżone dla ich właścieli. Używanie ich nie powinno byc uważane
za naruszenie praw właśiciela, a jedynie potwierdzenie ich dobrej jakości.
Projekt i wykonanie:Positive Power sp. z o.o. - Agencja Interaktywna, tworzenie stron, projektowanie stron, cms, budowa sklepów, tworzenie sklepów