Ta strona używa cookie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

MCP2517FD – pierwszy na rynku zewnętrzny kontroler CAN FD upraszczający migrację z CAN 2.0


13 października 2017

Kategoria: Elementy elektroniczne


Protokół CAN jest szeroko rozpowszechnionym standardem wykorzystywanym między innymi w automotive, robotyce, szeroko rozumianej automatyce.


Wraz z rozwojem stopnia złożoności i autonomii układów elektronicznych maszyn, pojazdów, robotów etc. pojawiła się potrzeba dalszego rozwoju protokołu CAN 2.0.


W najnowszych aplikacjach protokół CAN 2.0 zastępowany jest protokołem CAN FD, pozwalającym na szybsze przesyłanie danych i rozszerzanie zawartości wiadomości bajtowych.


Firma Microchip zaprezentowała pierwszy na rynku zewnętrzny kontroler CAN FD MCP2517FD upraszczający migrację z CAN 2.0.

 

CAN FD jest protokołem implementowanym w niewielkiej liczbie mikrokontrolerów dostępnych na rynku, ściśle dedykowanych dla rynku Automotive. W rezultacie przejście z CAN 2.0 na FD wiązało się ze zmianą mikrokontrolera, co bardzo poważnie ingerowało w dotychczasowe projekty, wymagało dużych nakładów na rozwój i podnosiło ryzyko biznesowe.

 

Microchip proponuje pozostawienie dotychczasowego mikrokontrolera, a jedynie dodanie, w celu uzyskania dostępu do protokołu CAN FD, jednego zewnętrznego układu: MCP2517FD.

Co więcej, CAN FD przy zastosowaniu MCP2517FD nie wyklucza stosowania równolegle CAN 2.0.

Wydaje się, że MCP2517FD jest bardzo dobrą propozycją, szczególnie w trwającym aktualnie okresie przejściowym, gdy producent urządzenia elektronicznego nie jest pewny jaki protokół CAN znajdzie się w aplikacji klienta końcowego.

 

Zamiast utrzymywania dwóch linii produktowych – oddzielnej dla CAN 2.0 i CAN FD, na innych mikrokontrolerach - producent może zdecydować się na utrzymanie jednej, dotychczasowej linii i dodanie „rozszerzenia” w postaci MCP2517FD.

 

Microchip wraz z MCP2517FD udostępnia zestawy ewaluacyjne ułatwiające realizację projektu testowego, wraz z interfejsem API napisanym w języku C.

 

Osoby zainteresowane informacjami technicznymi i cenowymi na temat układu i zestawu ewaluacyjnego MCP2517FD prosimy o kontakt pod adresem e-mail microchip@jm.pl

 

MCP2517D 

 


(c) JM Elektronik
Wszystkie nazwy handlowe i produktów w tej publikacji są zastrzeżone dla ich właścieli. Używanie ich nie powinno byc uważane
za naruszenie praw właśiciela, a jedynie potwierdzenie ich dobrej jakości.
Projekt i wykonanie:Positive Power sp. z o.o. - Agencja Interaktywna, tworzenie stron, projektowanie stron, cms, budowa sklepów, tworzenie sklepów