Ta strona używa cookie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nowe mikrokontrolery megaAVR produkcji Microchip


25 kwietnia 2018

Kategoria: Elementy elektroniczne


W dwóch ostatnich wiadomościach zaprezentowaliśmy nową generację 8-bitowych mikrokontrolerów tinyAVR.

 

Były to układy z rodziny 1-series charakteryzujące się wbudowanym sprzętowym kontrolerem przycisków dotykowych (PTC) oraz rodziny 0-series, która jest uproszczoną wersją rodziny 1-series, a jej głównym przeznaczeniem są aplikacje budżetowe.


Dzisiaj prezentujemy Państwu nowe mikrokontrolery firmy Microchip z rodziny megaAVR. Są to rozwinięte pod względem objętości pamięci FLASH, obudowy i peryferiów mikrokontrolery tinyAVR rodziny 0-series. Posłużymy się jednym z przedstawicieli nowych megaAVR – ATmega4809. Układ dysponuje 32kB pamięci FLASH, 6kB SRAM i 256B pamięci EEPROM. Występuje w 48 pinowej obudowie TQFP. Mikrokontroler posiada również wbudowany mechanizm pracy peryferiów niezależnie od rdzenia.


W nowoczesnych aplikacjach sterujących wykorzystywane są mikrokontrolery, aby zwiększyć ich wydajność i niezawodność. Dzięki 10-bitowej rozdzielczości przetwornika ADC i prędkości konwersji 150 000 próbek na sekundę zapewnione jest szybkie i dokładne pozyskiwanie sygnału analogowego.


System przerwań i konfigurowalna matryca logiczna (CCL) pozwala na takie skonfigurowanie pracy peryferiów, aby aplikacja działała niezależnie od zajętości rdzenia, osiągając przy tym świetne parametry pracy i regulacji. Umożliwia to reagowanie w czasie rzeczywistym na różne zdarzenia systemowe. Dzięki temu, że rdzeń nie jest wykorzystywany do wykonywania aplikacji, oszczędza to w sposób znaczny zużycie energii.


Układy megaAVR wykorzystują tę samą architekturę, co prezentowane wcześniej urządzenia z serii tinyAVR 0-series i 1-series.


Układ posiada następujące funkcjonalności:

 

• 8-bitowy rdzeń procesora AVR;
• oscylator wewnętrzny 20 MHz;
• do 48 kB pamięci Flash;
• 16-bitowy RTC;
• interfejsy TWI, USART, SPI;
• konfigurowalne matryca logiczna (CCL);
• do 41 wejść/wyjść;
• zakres temperatur pracy od -40⁰C ÷ 125⁰C.


Warto zaznaczyć, że rodzina megaAVR wspierana jest przez darmowe środowisko Atmel Studio 7 oraz oprogramowanie do graficznej konfiguracji peryferiów – START.


ATmega4809-XPRO to zestaw ewaluacyjny polecany do układów rodziny megaAVR. Posiada wbudowany debuger integrujący się z Atmel Studio, przyciski dotykowe i diody LED.

 


Zestaw ewaluacyjny Atmega4809-XPRO


Przedstawicieli firm zainteresowanych układami rodziny megaAVR oraz zestawem ewaluacyjnym ATmega4809-XPRO prosimy o kontakt pod adresem e-mail: microchip@jm.pl 

 


(c) JM Elektronik
Wszystkie nazwy handlowe i produktów w tej publikacji są zastrzeżone dla ich właścieli. Używanie ich nie powinno byc uważane
za naruszenie praw właśiciela, a jedynie potwierdzenie ich dobrej jakości.
Projekt i wykonanie:Positive Power sp. z o.o. - Agencja Interaktywna, tworzenie stron, projektowanie stron, cms, budowa sklepów, tworzenie sklepów