Ta strona używa cookie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Dedykowane transformatory do zasilaczy impulsowych


13 września 2019

Kategoria: Elementy elektroniczne


Transformatory były popularnym elementem stosowanym w ESPU (Elektroniczny Sprzęt Powszechnego Użytku) i produktach profesjonalnych od wielu dekad. Ciężkie (duży rdzeń z blachy elektrotechnicznej), drogie w zakupie (wzrost ceny miedzi) pracują z częstotliwością 50Hz. Najchętniej pozbylibyśmy się ich zupełnie. Często się to udaje!

 

Od dwóch dekad widać stały trend w rozwoju konstrukcji zasilaczy impulsowych zwanych SMPS. Tanie, lekkie i wydajne wydają się zupełnym przeciwieństwem zasilaczy wykorzystujących transformatory sieciowe. Tymczasem transformatory są nadal elementem używanym w ich konstrukcji.

 

Mowa tu o transformatorach impulsowych, których wymiary są miniaturowe, a ciężar zredukowany do minimum. Sekretem jest praca w zakresie wysokich częstotliwości (np. 50-100-200kHz), gdzie proces przekazywania energii jest znacznie efektywniejszy, niż w przypadku transformatorów sieciowych. Takie transformatory wymagają jednak stosowania do budowy rdzeni specjalnych materiałów proszkowych, nanokrystalicznych lub materiałów ferrytowych o doskonałych parametrach (pożądane są niskie straty, duża liniowość, stabilność temperaturowa).

 

Tam gdzie problemem staje się bezpieczeństwo użytkowania i zapewnienie wysokiej próby napięciowej, w sukurs przychodzi współczesna technika. Nie zawsze potrzeba nawijać uzwojenie z marginesami i stosować przekładki izolacyjne; w miejsce drutu DNE (izolacja podstawowa) stosuje się druty nawojowe TIW (Triple Insulated Wire) oraz FIW (Fully Insulated Wire), co pozwala nawinąć uzwojenia w efektywny sposób, bez konieczności zmiany rozmiary rdzenia na „większy”. Dodatkową zaletą tego typu rozwiązania jest dobra zwilżalność tych drutów w procesie lutowania, bez konieczności zdejmowania lakieru (tak jak było to konieczne w przypadku drutu DNE).

 

Samodzielnie wykonane prototypy transformatorów impulsowych nie działają optymalnie i mają dużą indukcyjność rozproszenia. Czy warto rozpoczynać projekt zawierający transformatory impulsowe? Tak: Firma JM elektronik zapewnia fachową pomoc przy projektowaniu transformatorów SMPS oraz wyborze materiału rdzenia i sposobie nawinięcia uzwojeń. Współpracujemy z uznanymi firmami branży elektronicznej, jak np. HAHN. Jeśli więc Twój prototyp nie działa prawidłowo, prześlij swój projekt do nas, a my pomożemy Ci go zoptymalizować i uruchomić seryjną produkcję.

 

Przedstawicieli firm zainteresowanych podjęciem współpracy w dziedzinie Power Solutions prosimy o kontakt pod adresem e-mail: powersolutions@jm.pl

 

W dniu 17.10.2019 zapraszamy do Krakowa na tegoroczną edycję Evertiq Expo, zorganizowaną tym razem na Terenie Międzynarodowych Targów EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9 31-586 Kraków. Przedstawicieli JM elektronik spotkają Państwo na stoisku nr 38 oraz na dwugodzinnych warsztatach o tematyce Power Solution, zrealizowanych w salach konferencyjnych obiektu, od godziny 10:30.

 

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest rejestracja pod linkiem>>

 

Agenda warsztatów>>

 

Transformatory do zasilaczy SMPS, oferta JM elektronik Power Solutions 

 


(c) JM Elektronik
Wszystkie nazwy handlowe i produktów w tej publikacji są zastrzeżone dla ich właścieli. Używanie ich nie powinno byc uważane
za naruszenie praw właśiciela, a jedynie potwierdzenie ich dobrej jakości.
Projekt i wykonanie:Positive Power sp. z o.o. - Agencja Interaktywna, tworzenie stron, projektowanie stron, cms, budowa sklepów, tworzenie sklepów